Zajímavosti v okolí‚ tipy na výlet
Kraj kolem hostince U Tlustého Jana skýtá řadu nevšedních turistických cílů pro pěší i cyklistické toulky.
Město Potštát. Necelé čtyři kilometry daleko leží v nitru Oderských vrchů malebné městečko Potštát. poloha na okraji vojenského újezdu Libavá je sice poněkud limitujícím faktorem, přesto v okolí Potštátu naleznete dostatek cílů na zaplnění celého víkendu. Potštát byl v minulosti mnohem významnější sídlem než je tomu nyní.
Za svůj "úpadek" vděčí vysídlení německého obyvatelstva po skončení II. světové války. Dnes jsou i v tomto odlehlém regionu naší republiky patrné změny k lepšímu. Fasády měšťanských domů na náměstí se blýskají novotou, stejně tak hodinová věž z konce 16. století. V městě je možnost ubytování i stravování.
Potštátské skalní město. Vydáte-li se z Potštátu podél říčky Velička, která si v odolných horninách okraje Oderských vrchů prorazila cestu do Moravské brány, narazíte na uskupení výrazných skalisek, které si vysloužily pojmenování Potštátské skalní město. Byť se svou krásou ani velikostí nemůže rovnat s mnohem známějšími skalními městy v pískovcích České tabule, za návštěvu určitě stojí. Na skalních stěnách tvořených odolnými usazenými horninami z období karbonu určitě za pěkného počasí spatříte množství vyznavačů skalního lezení, kteří si Potštátské skalní město poměrně oblíbili. Nejpěknější pohled na skály vysoké i přes 20 metrů je brzy na jaře, než se skryjí za hustou clonou stromů. Ta nejnápadnější skaliska mají i své vlastní jména, jako např. Nebesa, Čertova kazetelna, Čertovo kopyto, Jelení skok či Skřítkovy skály. Skalní město, vyčnivající ze strmých svahů, je tvořeno usazenými horninami z období karbonu, které se střídají v několikacentimetrových vrstevních polohách. V půvabných poštátských skalách můžete „navštívit" Zakleté město, Kosí údolí a Trpasličí skály. Traduje se, že v těchto skalách bydlil trpaslík „Apella od zlata", který vlastnil zlaté poklady a bohatě obdarovával chudé. O přítomnosti čerta v těchto lokalitách připomínalo Čertovo kopyto s otiskem pekelníkova kopyta na vrcholu. Šlo o skalní útvar s prohlubní ve tvaru kopyta, v níž se i za největšího sucha stále udržovala voda. Bohužel po povodních v roce 1997 se zde nahrnul odpad a pozoruhodný skalní útvar se ztratil. Dochovaly se však Kamenná vrata a Kámen vdavekchtivých dívek-která dívka jej sleze má do roka zaručenou svatbu.
Hrad Puchart. Hrad byl postaven pravděpodobně někdy ve 13. století, nevylučuje se vznik o století dříve. Na přelomu 13. a 14. století byl hrad Puchart centrem kolonizace této oblasti. Po vzniku tvrze v městě Potštát byl poměrně vzdálený hrad opuštěn. Podoba hradu je zobrazena na informační tabuli pod hradem. Přestože se z hradu do dnešní doby nedochovalo, výstup na něj mohu pro krásné přírodní scenérie a pěkné skalní útvary ve světlém bukovém lese jen a jen doporučit. Hrad, resp. ruiny hradu Puchart (také Sudetský zámek) se nacházejí kousek nad hostincem u Tlustého Jana na ostrém a táhlém skalním hřebeni, který příliš mnoho prostoru neposkytoval. Hrad byl tvořen dvěma samostatnými stavbami, které byly odděleny hlubokou do skály vylámanou rozsedlinou. Na samotném skalním cípu se nacházela obytná věž, z níž se zachovala jen západní stěna. Věž mohla mít rozměry asi 10×12 metrů.
Větrný mlýn v Partutovicích. Tento větrný mlýn německého typu patří k nejkrásnějším a nejzachovalejším u nás. Pamatuje toho hodně, už od roku 1837, kdy byl postaven, shlíží z návrší nad obcí do pěkného okolí. Interiér působí velmi starobyle, některé části stále funkčního mlecího zařízení zdobí neobvyklé plastické dřevořezby, na moučnici je srdce s plameny a nápisem JHS a po stranách je slunce a měsíc s hvězdami. Mlýn je majetkem rodiny v přilehlél stavení a ta jej na požádání zpřístupňuje.
Lom Olšovec. V nedaleké obci Olšovec je zatopený lom, ve kterém je skvělé koupání. A kromě něj se zde dá potápět i rybařit.
Prameny Odry. Prameny Odry se nachází asi 10 km západně od Potštátu. Tyto prameny byly určeny za pramen Odry teprve v roce 1715, do této doby se za prameny Odry považovaly jiné lokality. Pramen Odry vyvěrá ve výšce 633 m n.m. na vlhké rašelinné louce uprostřed hustého smrkového lesa mezi Křížovou horou a Fidlovým kopcem. Na místě pramene stojí altánek s lavičkami a informační mapu. Dlužno upozornit, že prameny Odry leží uvnitř vojenského újezdu Libavá a přístup sem je možný jen sobotách, nedělích a státních svátcích, přes týden by vás mohli vyhnat vojáci.